Sezon lęgowy 2021


Gniazdo zasiedlone przez samicę Helgę i samca BolkoObrączkowanie piskląt

19 maja 2021 r. - środa, był ważnym dniem dla piskląt sokoła wędrownego z gniazda na naszym kominie. Tego dnia, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ" – Pana Sławomira Sielickiego oraz Krzysztofa Bykowskiego odbyło się obrączkowanie piskląt. Pisklęta zostały zbadane, pobrano im krew, zaobrączkowano je i określono ich płeć. Okazało się, że w gnieździe mamy dwie samiczki i dwa samce.

  • Samiczki otrzymały obrączki o numerach 9CU oraz 0CU
  • Samce otrzymały obrączki o numerach 1CX oraz 2CX

Był to również ważny dzień dla samego Wałbrzycha i naszego PECu, gdyż było to pierwsze obrączkowanie sokołów, które wykluły się w Wałbrzychu. Wydarzenie to zgromadziło na parkingu przedsiębiorstwa kilkanaście osób które systematycznie w naturze i poprzez kamery zainstalowane w gnieździe obserwują życie Helgi, Bolko oraz ich piskląt. Niebawem pisklaki wyjdą z gniazda na podest i zaczną się przygotowywać do swoich pierwszych lotów. Czekamy z niecierpliwością na ich podniebne wyczyny.


Obrączkowanie młodych sokołów - PEC S.A. Wałbrzych

Obrączki przed założeniem

Obrączkowanie młodych sokołów - PEC S.A. Wałbrzych

Pisklaki chwilę przed obrączkowaniem

Obrączkowanie młodych sokołów - PEC S.A. Wałbrzych

Sławomir Sielicki i Krzysztof Bykowski przed wejściem na komin

Obrączkowanie młodych sokołów - PEC S.A. Wałbrzych

W drodze do gniazda

Obrączkowanie młodych sokołów - PEC S.A. Wałbrzych

Helga krążąca wokół komina

Obrączkowanie młodych sokołów - PEC S.A. Wałbrzych

Helga i Bolko pilnujący gniazdaTerminarz lęgowy


pierwsze jajko w 2021 r. - Z życia sokołów wędrownych - PEC S.A. Wałbrzych

gdzieś pomiędzy godz. 08:08, a 08:20

drugie jajko w 2021 r. - Z życia sokołów wędrownych - PEC S.A. Wałbrzych

gdzieś pomiędzy godz. 14:23, a 14:25

trzecie jajko w 2021 r. - Z życia sokołów wędrownych - PEC S.A. Wałbrzych

gdzieś pomiędzy godz. 20:48, a 20:50

czwarte jajko w 2021 r. - Z życia sokołów wędrownych - PEC S.A. Wałbrzych

o godz. 05:06:40

pierwsze klucie w 2021 r. - Z życia sokołów wędrownych - PEC S.A. Wałbrzych

gdzieś pomiędzy 01:10, a 01:19

drugie klucie w 2021 r. - Z życia sokołów wędrownych - PEC S.A. Wałbrzych

gdzieś pomiędzy 08:30, a 08:40

trzecie klucie w 2021 r. - Z życia sokołów wędrownych - PEC S.A. Wałbrzych

gdzieś pomiędzy 10:30, a 13:00

czwarte klucie w 2021 r. - Z życia sokołów wędrownych - PEC S.A. Wałbrzych

gdzieś pomiędzy 19:00, a 20:30Pierwsza wizyta sokołów po „odświeżeniu” gniazda

Prace porządkowe w gnieździe zostały zakończone około godziny 14:00, a już przed godziną 16:00 można było zaobserwować sokoły na podeście. Z zaciekawieniem weszły do gniazda i przyglądały się zmianom. Z przyjemnością prezentujemy pierwszy film z nowo zamontowanej kamery, z nagranymi odgłosami naszych sokołów. W najbliższych dniach, na naszej stronie internetowej będzie można oglądać obraz z dwóch kamer umieszczonych wewnątrz gniazda i jednej kamery pokazującej podest.

Wiosenne porządki w gnieździe sokołów

Poniedziałek 22 lutego 2021 roku, był dla gniazda na kominie PEC S.A. w Wałbrzychu dniem dużych zmian. Od wczesnych godzin rannych trwały prace porządkowe związane z wymianą kamieni. Stare kamienie wraz z biologicznymi zanieczyszczeniami zostały usunięte i zastąpione nowymi. Wyczyszczony został też podest gniazda. Zamontowana została nowa kamera wyposażona w mikrofon oraz położona sieć zapewniająca przesył sygnału z kamery. Dzięki tej kamerze internauci będą mogli nie tylko obserwować życie sokołów, ale również będą mogli słuchać odgłosów wydawanych przez te ptaki. Zamontowany został również oświetlacz podczerwieni pozwalający na obserwację gniazda w nocy. Wszystkie prace zostały przeprowadzone w gnieździe znajdującym się na wysokości 92 metrów, na kominie ciepłowni C3 w Wałbrzychu. Przebiegły one bardzo sprawnie, a wykonane zostały przez Panów Tomasza i Bartłomieja Sopali z firmy K2 Usługi wysokościowe z Boguszowa-Gorc.
Dziękujemy im za szybko i umiejętnie przeprowadzone prace.

Obecnie trwają testy zamontowanej kamery. W najbliższych dniach, na naszej stronie internetowej, zostanie udostępniony z niej obraz oraz dźwięk.

Helga z samcem sokoła wędrownego

Za oknem mamy śnieg i mróz, a w gnieździe widać zachowania typowe dla okresu godowego. Samiec przebywa w nim bardzo często lub krąży w jego okolicach, pilnuje go aby nikt inny w nim nie zamieszkał. Helga trenuje „dołkowanie” - wygrzebuje w gnieździe zagłębienia potrzebne do zniesienia jajek i układa się w nich. Każde spotkanie ptaków w gnieździe kończy się zalotami, słychać ich „ciokowanie” – charakterystyczne dźwięki wydawane przez sokoły. Zgodnie z zaplanowanymi pracami, już niebawem w gnieździe zastanie zamontowana nowa kamera z mikrofonem (koniec lutego/początek marca) dzięki której będzie można oprócz obrazu online również usłyszeć odgłosy wydawane przez sokoły. Helga i jej partner są już razem od ponad roku. Mamy nadzieję, że w tym roku doczekają się potomstwa i wraz z nimi będziemy mogli cieszyć się widokiem piskląt.