Jak oszczędzać - poradnik

PEC S.A. Wałbrzych jako producent i dostawca Ciepła Systemowego dba o racjonalne wykorzystanie paliw do produkcji ciepła i efektywną jego dostawę. To wszystko w trosce o zachowanie niskiej ceny ciepła i w trosce o środowisko. Ty też możesz też zadbać o racjonalne jego wykorzystanie i przy tym płacić mniej za komfort cieplny który Ci oferujemy.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać - poradnik
Poniżej kilka cennych wskazówek. Warto to wiedzieć, bo naprawdę się opłaca!
PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Nie zasłaniaj kaloryfera

Odsłonięty kaloryfer zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Dlatego urządzając mieszkanie, unikaj zastawiania grzejników meblami i zasłaniania ich grubymi zasłonami. Jeżeli robisz tak, bo nie odpowiada Ci estetyka kaloryfera, pomyśl o wymianie grzejnika na dekoracyjny. Zdziwisz się ile na rynku jest różnych wzorów tego urządzenia.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Zastosowanie ekranów to tradycyjny sposób na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Ekran najlepiej zamontuj na ścianie za kaloryferem. Odbija on do wnętrza pomieszczenia ciepło, które dotychczas pochłaniała zimna ściana za grzejnikiem. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet 5 proc. ciepła.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Korzystaj ze sprawnych grzejników

Żeliwne, niesprawne kaloryfery możesz zastąpić nowszymi, estetycznymi modelami. Jeśli jednak korzystasz ze starych grzejników, upewnij się, czy nie są one pokryte grubą warstwą farby. Pamiętaj też, że grzejniki powinny być regularnie odpowietrzane i czyszczone, aby działały poprawnie.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu

Dopasuj temperaturę do swoich preferencji pamiętając o tym, że każda osoba odczuwa komfort cieplny inaczej. Ustawienie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury umożliwia zamontowany na kaloryferze tzw. termostat. To dzięki niemu, odpowiednio kręcąc pokrętłem (głowica termostatyczna), łatwo ustawisz odpowiednią temperaturę. Różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur.

Zalecane średnie temperatury w pomieszczeniach:

  • od 20°C do 21°C - dla pokoi dziennych,
  • 22°C - dla pokoi dziennych gdy przebywa w nim małe dziecko,
  • 18°C - dla sypialni. Większość z nas w takiej temperaturze śpi lepiej, (chyba, że masz małe dzieci, to zwiększ temperaturę o 2 stopnie),
  • 24°C - dla łazienki.

Wychodząc z domu, czy też wyjeżdżając na urlop również zmniejszaj temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało Cię więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury przez cały czas. Jeżeli nie chcesz cały czas myśleć o przykręcania i odkręcania tradycyjnych termostatów przygrzejnikowych, zainwestuj w inteligentne termostaty, gdzie łatwo zaprogramujesz oczekiwane temperatury o różnych porach dnia.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Wietrz intensywnie i krótko

Wietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery zanim zaczniesz wpuszczać do domu świeże powietrze. Jednak zamiast pozostawiać uchylone okna przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie – otwierając na krótko okna na oścież. Nie zapomnij też po 10 – 15 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Unikaj suszenia odzieży na grzejnikach

Czy zdarza Ci się suszyć ubrania na kaloryferze? Zrezygnuj z tego, szczególne, jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na większe rachunki.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Oszczędzaj nie tylko w swoim mieszkaniu. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła z budynku oraz zwiększają jego pobór. Warto zainteresować się pomieszczeniami wspólnymi, ponieważ za ich ogrzanie płacą wszyscy lokatorzy.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Wymień okna na nowoczesne

To kosztowne, ale często niezbędne, jeżeli chcesz płacić mniej. Stare okna są przeważnie nieszczelne i ucieka przez nie ciepło. Po ich wymianie na nowe odczujesz, że w mieszkaniu jest dużo cieplej. Pamiętaj także, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Słońce w naturalny sposób ogrzeje Twoje mieszkanie. Z kolei w nocy zasłoń rolety i zasłony, żeby lepiej zaizolować okna i zapobiec wychładzaniu pomieszczenia.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Oszczędzaj ciepłą wodę

Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień krany na jednouchwytowe, z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody. W ten sposób nie będziesz tracić wody na dopasowywanie temperatury i ciśnienia. Zamontuj także perlatory, które zmniejszają jej zużycie. Zmień też swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. Pamiętaj też, aby zakręcać wodę podczas mycia zębów lub golenia. Na marnuj wody.

PEC S.A. Wałbrzych - Jak oszczędzać

Obniżaj temperaturę, gdy jej nie potrzebujesz

Wychodząc z mieszkania obniż temperaturę w pomieszczeniach. Gdy kładziesz się spać, możesz także obniżyć temperaturę w pokojach, których nie używasz. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Niskie temperatury utrzymywane przez długi czas przyczyniają się do powstawania grzybów i pleśnie, które mogą być przyczyną alergii.